guyglodis learningwarereviews humanscaleseating Cheap NFL Jerseys Cheap Jerseys Wholesale NFL Jerseys arizonacardinalsjerseyspop cheapjerseysbands.com cheapjerseyslan.com cheapjerseysband.com cheapjerseysgest.com cheapjerseysgests.com cheapnfljerseysbands.com cheapnfljerseyslan.com cheapnfljerseysband.com cheapnfljerseysgest.com cheapnfljerseysgests.com wholesalenfljerseysbands.com wholesalenfljerseyslan.com wholesalenfljerseysband.com wholesalenfljerseysgest.com wholesalenfljerseysgests.com wholesalejerseysbands.com wholesalejerseyslan.com wholesalejerseysband.com wholesalejerseysgest.com wholesalejerseysgests.com atlantafalconsjerseyspop baltimoreravensjerseyspop buffalobillsjerseyspop carolinapanthersjerseyspop chicagobearsjerseyspop cincinnatibengalsjerseyspop clevelandbrownsjerseyspop dallascowboysjerseyspop denverbroncosjerseyspop detroitlionsjerseyspop greenbaypackersjerseyspop houstontexansjerseyspop indianapoliscoltsjerseyspop jacksonvillejaguarsjerseyspop kansascitychiefsjerseyspop miamidolphinsjerseyspop minnesotavikingsjerseyspop newenglandpatriotsjerseyspop neworleanssaintsjerseyspop newyorkgiantsjerseyspop newyorkjetsjerseyspop oaklandraidersjerseyspop philadelphiaeaglesjerseyspop pittsburghsteelersjerseyspop sandiegochargersjerseyspop sanfrancisco49ersjerseyspop seattleseahawksjerseyspop losangelesramsjerseyspop tampabaybuccaneersjerseyspop tennesseetitansjerseyspop washingtonredskinsjerseyspop

5 yıl içinde güneş rüzgardan daha ucuz olabilir…

gunes-ruzgarYenilenebilir Enerji kaynakları her geçen gün gücünü artırırken, kendi içinde rekabette günden güne gelişmektedir.

Yapılan araştırmalar sayesinde yatırımcı bu sektördeki gelişmeleri daha net bir biçimde görme imkanı sağmaktadır. Dünyanın en büyük güneş enerjisi şirketlerinden olan ABD merkezli First Solar şirketi, Avustralya’da kurumsal ölçekli güneş enerjisi maliyetlerinin beş yıl içinde yarı yarıya düşeceğini ve 2020 yılına kadar rüzgar enerjisinden daha ucuz hale geleceğini öngörüyor.

First Solar araştırmacıları, bu araştırma kapsamında ortaya çıkan sonucun büyük ölçekli güneş kapasitesinin artacağı anlamına geldiğini, ancak yenilenebilir enerjide yeni projelerin teşvik edilmesi gerektiğini ve yeni projeler olmadan maliyetin aşağıya çekilemeyeceğini ifade ediyor. Maliyetler düşünce de devlet desteğine daha az ihtiyaç duyulacağının altını çiziyor. Örnek vermek gerekirse, elektrik fiyatlarının daha yüksek ve güneşin daha etkili olduğu Şili’de bu uygulamanın gündemde olduğu belirtiliyor.

Büyük ölçekli güneş projelerinde maliyetin yarısından fazlasının yerel tedarikçiler ve üstlenicilerden kaynaklandığını belirten First Solar yetkilileri, güneş enerjisi maliyetlerinde hızlı bir düşüşün piyasa köprüsü olmadan gerçekleşemeyeceğini belirtiyor.

First Solar, büyük ölçekli güneş uygulamalarının enerji ihtiyacının yüksek olduğu gündüz saatlerinde enerji ürettiği için enerji bileşimi açısından oldukça elverişli olduğunu, ayrıca kamu desteğine de sahip olduğunu belirtiyor.

Tıpkı Okyanusta ülkesi Avustralya ve Avrupa ülkeleri içinde geçerli olduğu gibi Türkiye içinde maliyetlerin düşmesi yatırımcının bu alana olan ilgisini artıracaktır. Böylelikle devlet teşviği ile gerçekleştirilmesi planlanan bu projelerde doğrusal bir artış görülmesi mümkün olacaktır.

Nail Murat ERDİM
Elektronik ve Haberleşme Mühendisi
kaynak :http://enerjigunlugu.net