Evinizin Ne Kadar Güneş Aldığını Google Project Sunroof İle Ölçün..

Evinizin Ne Kadar Güneş Aldığını Google Project Sunroof İle Ölçün..

resim1

Google Project Sunroof Nedir?

Hayatımıza girdiği günden beri hızla gelişmekte olan ve alışkanlıklarımızı değiştiren Google Maps, günümüzde hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Kullanımı hızla artan yenilenebilir enerji ile ilgili farkındalık artmaya devam ediyor. Havadaki karbon salınımı ile ilgili farkındalık yaratacak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinin dışında, rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisinin öne çıkması ile birlikte özellikle güneş panelleri ile ilgili çözümler öne çıkıyor. Türkiye’de güneş enerjisinin yaygın  kullanım şekli daha çok çatıya kurulan güneş kollektörleri aracılığı ile sıcak su ihtiyacı sağlamaktır.

resim1Sürdürülebilir bir yaşam için ekolojik çözümlerin ve geri dönüşümün önem kazandığı günümüzde, bu konuda Google önemli bir adım attı. “Project Sunroof” olarak adlandırdığı proje ile Google Maps verilerini kullanarak, kullanıcıların evlerinin konumuna göre sağladığı veriler ile karbon salınımına çözüm yaratma noktasında çok önemli bir adım atıyor. Evin lokasyonunda güneş panellerinin yerleştirilmesinin uygun olup olmadığını ve yapılacak tasarrufun değerlendirilmesi ve sağlıklı bir geri dönüşümün planlanması Project Sunroof ile birlikte kolaylaşacak. Evinizin ne kadar güneş aldığını ölçümleyebilirsiniz.

Project Sunroof’u Nasıl Kullanacaksınız?

Project Sunroof adresine girerek, öncelikle Google Maps üzerinden evinizin  adres bilgilerini giriyorsunuz. Daha sonra, lokasyon bilgilerini baz alan Sunroof, evinizin çatısının şeklinden, ağaçların oluşturmuş olduğu gölgeleri de hesaplayarak, verileri size sunuyor. Çatının üç boyutlu şekilde modellemesi üzerinden verileri inceleyebiliyorsunuz. Evinizin bulunduğu konumda, güneş enerjisi üretimini etkileyebilecek olan, bulutluluk ve sıcaklık değişimlerinin verileri baz alınarak, güneş enerjisinden en verimli şekilde faydalanmanızı sağlıyor. Bütün verileri değerlendirerek, yıllık ve aylık olarak, güneş enerjisi ile yapacağınız tasarrufu ve güneş panellerinin ekonomik olarak sağlayacağı kâr oranını hesaplanabiliyor. Bütün bunları yaparken, çatının tamamını güneş paneli ile kaplamak ve bir kısmına güneş paneli yerleştirince ne oranda verim alacağınızı değerlendirerek, bölgedeki güneş paneli firmaları ile iletişime geçmenize yardımcı oluyor.

resim2Project Sunroof Türkiye’de Hizmet Veriyor Mu?

Project Sunroof, şuan için sadece Google’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde San Francisco bölgesinde bulunan merkezinde ve Sunroof’u geliştiren mühendislerin bulunduğu Fresno ve Boston’da test edilmeye başlanmıştır. Güneş enerjisinin gün geçtikçe önem kazandığı günümüzde,  Google’ın test aşamasını bitirerek Türkiye’de de kullanıcıların ölçümleme yapabilmesi için henüz net bir tarih verilmemekte. Türkiye’de sistemin kullanılmaya başlanması ile güneş enerjisi ile elektrik üretimi konusunda bilimsel veriler değerlendirilerek,  güneş paneli fiyat ve performansının ve gerek çevreye gerek ev ekonomisine sağlayacağı katkı kullanıcılar için daha ikna edici olacak ve karar alma sürecini hızlandıracaktır.

Kaynak : https://www.google.com/get/sunroof/about/
Google Project Sunroof Hakkında Detaylı Bilgi İçin: