Solimpeks Enerji Solarex-Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’na katıldı

Solimpeks Enerji Solarex-Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’na katıldı

solarex 1Güneş enerjisi sektörünün buluşma noktası yabancı katılımcı ve ziyaretçilerin de yoğun olarak ilgi gösterdiği, Solarex İstanbul, 09-11 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy’de 8. kez düzenlendi..

Tüm ziyaretçilerin ücretsiz olarak takip ettiği Solarex İstanbul 2015’ün açılışını, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, Gensed Başkanı Prof. Dr. Şener OKTİK, Günder Başkanı Kemal Gani BAYRAKTAR ve Voli Fuar Genel Müdürü Ahmet KIZIL yaptı.

3 gün boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlayan Solarex 2015 fuarında Solimpeks Enerji yoğun ilgi ile karşılandı. Özellikle önümüzdeki aylarda Yerli Güneş Hücresi üretimine başlayacak olan Solimpeks Enerji katılımcılardan tam not aldı. Fuarda ayrıca Solimpeks Enerji grup şirketleri olan Soliren ve SEİSO A.Ş.’de ayrı standlarda katılımcıların dikkatlerini çekti. Güneş enerjisi sektörüne yönelik seminer ve panellere ev sahipliği yapan fuarda Solimpeks Enerji Satış Müdürü Hüseyin GÖKALP, ” Global Pazarda PV-T Teknolojileri ve Uygulama Alanları” konulu sunum gerçekleştirdi. Fuarda 110’u yurtdışından olmak üzere 300’e yakın katılımcı yer aldı.

Kamu ve Özel Sektör Bir Arada..

Türkiye’de 2008 yılından itibaren her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Solarex İstanbul Fuarı bu yılda kamu, özel sektör, akademik isimler ve finans dünyasının profesyonellerini yeniden bir araya getirdi. İstanbul Fuar Merkezi’nin 9,10 ve Solimpeks Enerjinin bulunduğu 11. salonda gerçekleşen fuar, güneş enerjisi sektörünün en istikrarlı organizasyonları arasında yer alıyor.

100 yıllık yatırımlardan daha fazlasını son 12 yılda yaptık”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ açılış konuşmasında, “2015 yılında devreye alacağımız 4 bin megavatın yüzde 85-90’ı yerli ve yenilenebilir enerji kaynağı olacaktır. Doğru yoldayız” dedi. Yıldız, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen 8. Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı Solarex’in açılışında, Türkiye’nin bir dönüşümün, ilerlemenin ve gelişimin içinde olduğunu belirterek, büyüyen Türkiye’nin küçülen enerji sektörü olamayacağını vurguladı.

Yıldız, dünyanın 90 dakikalık güneşinin enerjiye çevrilebilmesi halinde dünyanın 1 yıllık enerjisinin karşılanabileceğini ifade ederek, çok hızlı şekilde düşen maliyet fiyatlarının güneş enerjisini daha da kullanılabilir hale getirdiğini anlattı.solarex 2

Çin 54 bin megavatlık çok ciddi bir performans ortaya koymuştur. AB üyesi ülkeler toplamı, ABD ve Hindistan gibi ülkeler başı çekmektedir. Türkiye, ürettiği elektriğin içindeki yenilenebilir enerji kaynakları payını 4’te 1’lerden 3’te 1’lere çıkartmak için uğraşmaktadır.

Bu yılın sonunda fiyat mekanizmalarıyla alakalı yaptıkları hazırlığa dikkati çeken Yıldız, bu ayın sonunda 600 megavatlık sistemi TEİAŞ’ın tamamlayacağını bildirdi.

Türkiye’nin, 2002 yılına kadar yaptığı 100 yıllık yatırımlardan daha fazlasını son 12 yılda yaptığının altını çizen Yıldız, 2023 yılı hedefleri çerçevesinde bir bu kadar daha yatırım yapacaklarını söyledi.

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynak yatırımlarına verdikleri öneme işaret eden Yıldız, “Hedefimiz, stratejimiz, politikamız budur. 2015 yılı ilk 3 ayında, yeni eklenen bin megavatın yüzde 95’i yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. 2015 yılında devreye alacağımız 4 bin megavatın yüzde 85-90’ı yerli ve yenilenebilir enerji kaynağı olacaktır. Doğru yoldayız. Türkiye’nin enerji yapılandırmasını yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan tamamlayacağız” diye konuştu.

Sunum:

SOLİMPEKS – HÜSEYİN GÖKALP – “ GLOBAL PAZARDA PV/ T TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMA ALANLARI ”